Dětská gynekologie

Gynekologické problémy v dětském a dorostovém věku mají svá specifika, řešení problémů se velmi často liší od způsobu řešení u dospělých žen. Z tohoto důvodu je nanejvýš vhodné, aby problémy dětí a dorostu řešil právě gynekolog, který je v této problematice erudován a speciálně vyškolen.

Nejčastějšími problémy, které řešíme, jsou srůsty rodidel v dětském věku, výtoky, záněty zevních rodidel, někdy i poranění, v pozdějším věku velmi často poruchy menstruačního cyklu (silné, nadměrné nebo naopak chybějící menstruační krvácení), nebo poruchy pubertálního vývoje. V neposlední řadě provádíme diagnostiku různých odchylek ve vývoji gynekologických orgánů dívek.

I nejmenší dětské pacientky lze vyšetřit vaginálně – je-li to potřebné. vyšetření se však provádí speciálními – dětskému věku uzpůsobenými nástroji. Rozhodně toto vyšetření není pro dítě bolestivé a v žádném případě při něm nedochází k poranění panenské blány pacientky.

V případě pořeby provádíme ultrazvukové vyšetření pacientek (nutné pro vyšetření je mít plný močový měchýř, dívce by se mělo chtít močit!!!)

Před započetím každého vyšetření dítěte je vždy doprovod – nejčastěji matka – podrobně seznámena s tím, jak bude vyšetření dítěte probíhat.